TEAM STANDINGS:
1 Maple River 201 
2 New Richland-HEG 156 
3 Usc/Ac 116 
4 Medford 105 
5 Waterville Elysian Morristown 91 
6 Blooming Prairie 73 
7 Bethlehem Academy 65 
 
4x800 Meter Relay
1 New Richland-HEG  8:51.56
2 Bethlehem Academy  8:56.30
3 Maple River 9:36.10       
4 Waterville Elysian 9:39.76       
5 Blooming Prairie  9:50.97
6 Medford  9:51.80
 
110 Meter Hurdles
1 Agrimson, Brady NRHEG 16.73
2 Decker, Noah Maple River 17.41
3 Dallman, Justin Uscac 18.02
4 Minske, Bo WEM 19.14
5 Carey-Fritz, C Maple River 20.13
6 Ferber, Mason Nrheg 20.28                  
7 Shuda, Jason Bethlehem Academ 22.78
8 Androli, Dylan WEM  23.97
 
100 Meter Dash
1 Perales, Roel Uscac 12.10
2 Glende, Taylor WEM 12.25
3 Beedle, Ben   WEM  12.33
4 Martens, Chris Uscac 12.41
5 Chavis, Jerone  Medford 12.71
6 Pederson, Hunter Maple River 12.73
7 Moske, Cole Maple River 12.74
8 Walters, Cody Maple River 12.81
   Martens, Jackson Uscac 13.50    
 
4x200 Meter Relay
1 Usc/Ac  1:39.21
   Mendoza 24.8, C.Martens 24.2,
   Cory 25.5, Mulholland 24.1
2 New Richland-HEG  1:41.93
3 Maple River  1:42.62
4 Blooming Prairie  1:44.70
5 Medford  1:48.70
 -- Bethlehem Academy  DQ 
 
1600 Meter Run
1 Ille, Alec Blooming Prairie 4:39.39  
2 Dobie, Stephen Maple River 5:00.62
3 Kubista, Cameron Blooming 5:00.76
4 VanHoudt, Matthew  WEM  5:10.33       
5 Lewer, Ben Nrheg 5:15.88
6 Fitzgerald, Garrett  Medford 5:17.10
7 Battles, Noah  Bethlehem 5:18.31       
8 Malwitz, Hunter Uscac  5:19.87       
 
4x100 Meter Relay
1 Medford  47.30
2 Maple River 2017  48.08
3 Blooming Prairie  51.14
4 Bethlehem Academy  1:02.87
 -- New Richland-HEG  DQ 
 
400 Meter Dash
1 Moreau, Zackery Bethlehem 53.77
2 Baker, Elijah Blooming Pra 55.55
3 Gushwa, Agro Nrheg  56.08
4 Larson, Greg Medford 56.45
5 Palan, Joseph Bethlehem Academ 56.75
6 Barbeau, Tanner Medford  57.44
7 Pederson, Hunter  Maple River 58.72
8 Becker, Lewis WEM 58.83
  Olson, Don  Uscac 59.13
  Cory, Cody Uscac 59.83
  Martens, Jackson Uscac 1:01.21
 
300 Meter Hurdles
1 Agrimson, Brady Nrheg 43.35
2 Decker, Noah Maple River 46.00
3 Ferber, Mason Nrheg 46.02
4 Chavis, Jerone  Medford 46.80
5 Dallman, Justin  Uscac 48.98
6 Carey-Fritz, C Maple River 49.33
7 Rennie, Xavier  Blooming Pra 49.92
8 Wilson, Lonnie Nrheg  51.64
 
800 Meter Run
1 Moreau, Zackery Bethlehem 2:03.09
2 Dobie, Stephen  Maple River 2:03.27
3 Ille, Alec Blooming Pra 2:06.91
4 Mulholland, Chris Uscac 2:09.11
5 Mendoza, Santiago Uscac  2:11.71
6 Bongers, Alexander Bethlehem 2:11.83
7 Schuller, Jacob Nrheg  2:18.46
8 Caron, Cole Bethlehem Academ 2:18.70
  Lacher, Ryan Uscac   2:46.50 
 
 
200 Meter Dash
1 Beedle, Ben   WEM 24.09
2 Glende, Taylor  WEM  24.46
3 Spande, Zach Maple River 24.94
4 Moske, Cole Maple River 25.13
5 Wilson, Lonnie Nrheg 25.34
6 Cory, Cody Uscac  25.62
7 Sonnek, John Maple River 25.84
8 Utpadel, Jerret Nrheg  25.90
 
 
3200 Meter Run
1 Lippert, Isaiah Maple River 10:56.79      
2 Malecha, Griffin Bethlehem 11:15.30      
3 Malwitz, Hunter Uscac  11:45.26       
4 Lewer, Ben  Nrheg  11:59.85       
5 Nydegger, Daniel  Nrheg  12:06.56       
6 Schauer, Josh Medford  13:00.98      
7 Millam, Riley Blooming Pra 13:15.15       
8 Larson, Adam Blooming Pra 13:19.02       
 
4 X 400 Meter Relay
1 Maple River 2017  3:45.45      
2 Usc/Ac  3:47.09
   J.Martens 60.9, C.Martens 54.1,
   Olson 57.9,Mulholland 53.8
3 New Richland-HEG  3:49.51       
4 Waterville Elysian 3:49.61
5 Blooming Prairie  3:50.43
6 Medford  3:51.55
7 Bethlehem Academy  3:53.72
 
High Jump
1 Schuller, Jacob  Nrheg 5-10.00
2 Glende, Taylor WEM 5-10.00
3 Dobie, Stephen Maple River 5-04.00
4 Ille, Isaac Blooming Pra 5-02.00       
5 Jenkins, Blake  Maple River J5-02.00       
6 Malwitz, Hunter Uscac 5-02.00       
  7 Androli, Dylan WEM 5-00.00
  8 Kubista, Cameron  Blooming 5-00.00       
 
Pole Vault
1 Hansen, Reid Maple River 11-00.00
2 Johnson, Brett Medford 10-06.00
3 McMann, Brenden Nrheg 10-00.00
4 Malwitz, Hunter  Uscac 10-00.00
5 Walters, Cody Maple River 10-00.00
6 Schwartz, Jonathan Uscac 9-00.00
7 Gushwa, Teddy  Nrheg 9-00.00
8 Schewe, Jesse   Blooming Pra 8-00.00
 
Long Jump
1 Pirkl, Noah Medford 20-01.00
2 Glende, Taylor WEM 19-07.00
3 Wilson, Lonnie Nrheg 18-05.00
4 Chavis, Jerone  Medford 17-11.00
5 List, Devan  Medford  17-10.50
6 Walters, Cody  Maple River 17-09.50
7 Pederson, H Maple River 17-09.00
  Olson, Don   Uscac 14-11.00 
 
 
 
 
 
Triple Jump
1 Agrimson, Brady Nrheg  40-04.00      
2 Larson, Greg  Medford 40-03.00      
3 Pirkl, Noah  Medford 40-01.25       
4 Gushwa, Agro  Nrheg 37-04.50       
5 Ziegler, Logan  Maple River 37-00.00       
6 Utpadel, Jerret  Nrheg 35-10.00      
7 Shuda, Jason Bethlehem 34-01.00       
8 Lippert, Isaiah Maple River 33-08.00       
   Martens, Jackson  Uscac  33-00.00 
 
Discus Throw
1 Dallman, Justin Uscac 121-09
2 Stern, Dustin Maple River 119-04  
3 Ziegler, Logan Maple River 116-04
4 Cory, Cody Uscac 106-04
5 Gasner, Jacob Medford 105-01    4  
6 Hermanstorfer, Kael Medford  101-07
7 Broin, Jacob Maple River 99-11
8 Techau, Nathaniel Nrheg 99-10
   Garza, David Uscac 91-00 
 
Shot Put
1 Ziegler, Logan Maple River 44-07.50
2 Dallman, Justin Uscac 44-03.00
3 Techau, Nathaniel Nrheg 44-01.00
4 Karels, Bill Maple River 42-04.00
5 Stern, Dustin Maple River 41-07.50
6 Wolter, Levi WEM 36-00.50
7 Garza, David Uscac 35-11.00
8 Gasner, Jacob Medford 34-09.00