TEAM STANDINGS:

1) Maple River 173.50

2) New Richland-H-E-G 139

3) USC/AC 119

3) Waterville-Elysian-Morris 119

5) Bethlehem Academy* 102

6) Blooming Prairie 87

7) Medford 80.50

 

4x800 Meter Relay

1 Maple River 10:29.43

2 New Richland-H-E-G 10:56.67

3 Usc/AC 11:27.26

  Klingbeil, M 2:44, Schroeder, O 2:55

   Mulholland, J 2:58, Thunstedt, L 2:50

4 Blooming Prairie 11:37.16

5 Medford 11:51.92

-- Waterville-Elysian-Morristown DQ

 

100 Meter Hurdles

1 Radatz, B 9 Bethlehem Academy* 16.54

2 Majeski, Lilly 12 Maple River 17.35

3 Sauer, E 12 Bethlehem Academy* 17.85

4 Gersemehl, M 8 Beth Academy* 18.27

5 Renz, Abi 11 Usc/AC 18.28

6 Christopherson, O11 New Richland 18.43

7 Rennpferd, Halley 12 Maple River 18.60

8 Schumann, Josie 9 Usc/AC 18.62

  Johnson, Lexi 8 Usc/AC 19.45

 

100 Meter Dash

1 Harmon, MaeLea 11 Waterville-E 12.26

2 Schirmer, Madi 11 Maple River 12.66

3 Ehlert, Melany 8 Usc/AC 13.78 13.81

4 Smith, Sarah 10 Maple River 13.85

5 Purrier, Brooke 9 Medford 13.86

6 Olson, Destiny 10 Usc/AC 14.00

7 Morsching, A11 Waterville-E 14.08

8 Borchert, F 7 New Richland-H-E-G 14.12

 Olson, Hannah 9 Usc/AC16.54

 

4x200 Meter Relay

1 Blooming Prairie 1:55.78 1:52.82

2 Waterville-Elysian-Morristown 1:52.87

3 Maple River 2:02.00 2:01.69

4 Usc/AC 2:02.15 2:03.10

   Barnd, Emma 29.6, Mithun, Grace 31.8,

   Olson, D 29.5, Mulholland, Jenny 31.8

5 New Richland-H-E-G 1:56.80 2:07.75

6 Bethlehem Academy* 2:45.23 2:08.82

 

1600 Meter Run

1 Klammer, Ryann 8 Maple River 5:33.00

2 Stevermer, Beth 12 Usc/AC 5:51.13

3 Vaale, Tori 8 New Richland 6:07.73

4 Thunstedt, Lauren 9 Usc/AC 6:26.33

5 Ristau, Payton 7 Medford 6:32.75

6 Carleton, Grace 9 Maple River 6:36.63

7 Mely, Jade 10 New Richland 6:37.37

8 Vaale, Micaela 10 New Richland 6:41.07

 

 

 

4x100 Meter Relay

1 Waterville-Elysian-Morristown 52.58

2 Blooming Prairie 55.13

3 Medford 55.27

4 Usc/AC 55.28

  D.Olson, Ehlert,Barnd,Renz

5 Maple River 57.23

6 New Richland-H-E-G 57.63

7 Bethlehem Academy* 1:03.19

 

400 Meter Dash

1 Wurst, Sam Blooming Prairie 1:03.33

2 Goette, C11 New Richland 1:06.57

3 Steffen, Bella 9 Medford 1:07.82

4 Finseth, Jayna 11 New Richland 1:08.21

5 Hoppe, Faith 7 Maple River 1:08.68

6 Rennpferd, H 12 Maple River 1:08.92

7 Hawker, Ashley 12 Maple River 1:09.23

8 Kniefel, Clara 8 Medford 1:09.63

 Schroeder, Ongelle 10 Usc/AC 1:12.32

 Diekmann, Paige 8 Usc/AC 1:13.86

 Erickson, Mikenna 10 Usc/AC 1:20.84

 

300 Meter Hurdles

1 Radatz, B 9 Bethlehem Academy* 49.93 1

2 Schumann, Josie 9 Usc/AC 52.32 1

3 Sauer, E 12 Bethlehem Academy* 52.74

4 Christopherson, O 11 New Rich  53.14

5 Cates, Alexia 10 Waterville-E 53.66

6 Majeski, Lilly 12 Maple River 53.71

7 Kellen, Mackenzie 8 Medford 54.28

8 Johnson, Natalie 8 New Richland 55.38

  Ehlert, Melany 8 Usc/AC 56.20

  Roberts, Alexis 10 Usc/AC 1:04.97

 

800 Meter Run

1 Rennpferd, Macy 12 Maple River 2:34.06

2 Barkosky, V 11 Maple River 2:34.22

3 Utpadel, J 8 New Richland 2:38.99

4 Servantez, Trystan 9 Usc/AC 2:42.99

5 Klingbeil, Madison 8 Usc/AC 2:48.33

6 Kittelson, Anna Blooming Prairie.62

7 Smith, Abby Blooming Prairie 2:51.79

8 Sunde, IBlooming Prairie 2:58.41

 Chapman, Kelsie 7 Usc/AC 3:05.67

 

200 Meter Dash

1 Schirmer, Madi 11 Maple River 26.45

2 Richards, Toryn 9 Waterville-E 27.23

3 Braaten, Abby Blooming Prairie 28.59

4 Purrier, Brooke 9 Medford 29.21

5 Schumann, Josie 9 Usc/AC 29.43

6 Larson, Sierra Blooming Prairie 29.68

7 Fischer, Raquel 7 New Richland 29.85

8 Gushwa, Elsa 8 New Richland 29.87

  Weber, Delaney 9 Usc/AC 32.44

  Weber, Carly 12 Usc/AC 33.00

 

3200 Meter Run

1 Stevermer, Beth 12 Usc/AC 12:47.55

2 Bueltel, M 11 New Richland 12:57.00

3 Wilder, E10 Bethlehem Acad13:07.00

4 Best, Sarah 11 Waterville-E 13:17.00

5 Mely, Jade 10 New Richland 13:27.00

6 Vaale, M 10 New Richland 14:37.00

7 Roberts, Paige 7 Usc/AC14:47.00

8 Ulrich, S 12 Maple River 14:57.00 0.50

8 Lightizer, ABlooming Prairie 15:57.00

  Hubbard, Kristen 9 Usc/AC 16:27.00

 

 

 

4x400 Meter Relay

1 Maple River 4:28.62

2 Usc/AC 4:31.93

  Stevermer, Beth67.0, Barnd, E69.o0,

  Servantez, T 64.0, Schroeder, O70.0

3 New Richland-H-E-G 4:35.58

4 Medford 4:39.26

5 Waterville-Elysian-Morristown 4:42.36

6 Blooming Prairie 4:51.53

7 Bethlehem Academy* 6:10.10

 

High Jump

1 Luebbe, Rachael 11 Medford 5-00.00

2 Schirmer, Madi 11 Maple River 5-00.00

3 Wurst, Sam Blooming Prairie 5-00.00

4 Richards, Toryn 9 Waterville-E 5-00.00

5 Christopherson, Olivia 11 New Richland-H-E-G 4-10.00

6 Goette, C 11 New Richland 4-08.00

7 Renz, Abi 11 Usc/AC 4-08.00

8 Donahue, D 10 Waterville-E 4-06.00

  Schumann, Josie 9 Usc/AC 4-06.00

  Elmer, Kori 9 Usc/AC 4-06.00

 

Pole Vault

1 Richards, Toryn 9 Waterville-E 9-06.00

2 Klecker, April 12 Maple River 8-06.00

3 McCarthy, Jenna 12 Medford 8-06.00

4 Johnson, G Blooming Prairie 7-06.00

5 Cumbee, Chloe 11 Maple River 7-06.00

6 Barkosky, V10 Maple River 7-00.00

7 Sammon, Riley 8 Waterville-E 6-06.00

8 Kellen, Mackenzie 8 Medford 6-00.00

8 Sunde, I Blooming Prairie 6-00.00

-- Klingbeil, Madison 8 Usc NH

-- Johnson, Lexi 8 Usc NH

 

Long Jump

1 Harmon, M 11 Waterville-E 17-05.75

2 Schirmer, Madi 11 Maple River 16-08.75

3 Johnson, G Blooming Prairie 15-07.50

4 DeLeon, Isabel 8 Medford 14-06.25

5 Radatz, B 9 Bethlehem Acad14-04.75

6 Wurst, Sam Blooming Prairie 14-02.25

7 Ehlert, Melany 8 Usc/AC 14-02.00

8 Gushwa, Elsa 8 New Richland 13-10.50

  Mithun, Grace 8 Usc/AC 12-06.50

-- Olson, Destiny 10 Usc/AC ND

 

Triple Jump

1 Radatz, B 9 Bethlehem Acad* 32-08.00

2 Luebbe, Rachael 11 Medford 32-01.00

3 Donahue, D 10 Waterville-E 31-05.00

4 Cates, Alexia 10 Waterville-E 30-11.50

5 Sauer, E12 Bethlehem Academy* 30-10.00

6 Hermel, S 11 Waterville-E 30-05.50

7 Smith, Sarah 10 Maple River 30-05.00

8 Christopherson, O11 New Rich 30-03.00

  Mithun, Grace 8 Usc/AC 27-07.00

  Sailor, Payton 7 Usc 21-09.00 21-09.00

 

Shot Put

1 Beckmann, M 12 Bethlehem Acad34-00.00

2 Pearson, D 11 New Richland 33-02.00

3 Hermann, L12 New Richland 32-08.00

4 Hagenson, Lauren 10 Usc/AC 30-10.50

5 Crabtree, K 12 New Richland 29-09.50

6 Rigdon, Kayla 12 Maple River 29-02.00

7 Trihus, M Blooming Prairie 28-10.50

8 Niebuhr, Kylie 9 Usc/AC 28-09.50

  Niebuhr, Lydia 9 Usc/AC 28-01.00

 

Discus Throw

1 Beckmann, M  12 Bethlehem Acad 116-02

2 Budach, Hannah 11 New Richland 92-09

3 Hagenson, Lauren 10 Usc/AC 91-09

4 Kuball, Kelsey 10 Waterville-E 90-06

5 Hermann, L 12 New Richland-H-E-G 88-06

6 Pearson, D 11 New Richland-H-E-G 88-03

7 Michael, Madie 12 Waterville-E 82-09

8 Rigdon, Kayla 12 Maple River 80-00

 

  Schroeder, Ongelle 10 Usc/AC 71-06

  Niebuhr, Lydia 9 Usc/AC 68-10